niedziela, 8 maja 2016

Dziecięca Książka Artystyczna ( w ramach Międzynarodowych Warsztatów Niepokoju Twórczego Kieszeń Vincenta), Poznań 2016

Od wielu lat książka artystyczna jest jedną z głównych form mojej aktywności artystycznej. Tworzę książki autorskie z drewna, metalu, gipsu poddając je różnym zabiegom patynowania, trawienia, frezowania. Często wykorzystuję przedmioty gotowe, zestawiając je razem i wzbogacając o różnego rodzaju zapiski i rysunki. Jednocześnie pracując jako edukator (prowadząc warsztaty twórcze z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi) wykorzystuję to medium, szukając alternatywnych sposobów traktowania książki – nośnika tekstu. Dotyczy to zarówno samej formy książki, którą uczestnicy warsztatów przekształcają używając różnych technik plastycznych, jak i natury nośnika czyli zastosowania odmiennych od tradycyjnej książki środków przekazu. Moje wieloletnie doświadczenia jako artysty i edukatora wykorzystuję w trakcie zajęć artystycznych prowadzonych z dziećmi i młodzieżą na terenie szkół i domów kultury powiatu zgierskiego głównie w Szkole Podstawowej nr1 w Strykowie i Zespole Szkół nr2 w Bratoszewicach. Prowadzę także warsztaty twórcze na terenie całej Polski (Łódź, Poznań, Stryków, Bratoszewice, Lublin, Zielona Góra, Dąbrowa Górnicza, Przytok, Katowice ), w których bardzo często używamy jako środka wyrazu książki artystycznej.
W ciągu ostatnich 5 lat zgromadziłem kilkadziesiąt obiektów książkowych, których autorami były dzieci i młodzież w wieku od 7 do 16 lat. Sytuacja ta skłoniła mnie do powołania do życia imprezy – wydarzenia mającego na celu zbieranie, eksponowanie i archiwizowanie książek artystycznych.
W związku z tym po raz pierwszy w 2013 roku zorganizowany został I Festiwal Dziecięcej Książki Artystycznej, który był podsumowaniem mojej dotychczasowej pracy i zbiorem doświadczeń na płaszczyźnie dziecięcej książki artystycznej. Jednocześnie utwierdził mnie w przekonaniu, że książka unikatowa jest świetnym sposobem artystycznego edukowania młodych twórców dającym im szerokie pole kreacji. Działania takie uczą dzieci świadomego i kreatywnego korzystanie z szerokiego spektrum technik i metod plastycznych, a także pozwalają oswoić je z różnymi często niekonwencjonalnymi materiałami.
W swoich pracach dzieci często wykorzystują przedmioty gotowe łącząc je, przetwarzając, zestawiając z tradycyjnymi technikami plastycznymi (rysunek, malarstwo, fotografia).
Książki wykonywane przez młodych twórców bardzo często przyjmują formę obiektów, rzeźb, instalacji.
Dzieci nie zapominają oczywiście o tradycyjnych formach książek, o sposobach ich oprawiania. Wszyscy wspólnie tworzymy ekspozycje powstałych obiektów i organizujemy wystawy a także razem dokumentujemy wszystkie realizacje i eksponujemy je na różnego rodzaju blogach i stronach internetowych.
Oto najważniejsze z nich:


http://www.facebook.com/wosikChildrensArtBook/
http://www.kolorowanki.blogspot.com/

 https://www.facebook.com/dzieciecaksiazkaartystyczna/

Bardzo często prace biorą udział w różnego rodzaju konkursach organizowanych przez biblioteki, domy kultury i fundacje.
Do tej pory zorganizowane zostały cztery edycje festiwalu:
2013 – Taki jestem
Dzieci miały całkowitą dowolność odnośnie treści i formy książek. Obiekty miały być inspirowane własnymi doświadczeniami, związane z indywidualnymi przemyśleniami, wspomnieniami lub marzeniami. W wystawie wzięło udział 60 książek artystycznych.
2014 – Forma
Autorzy koncentrowali się przede wszystkim na formie obiektów. Na wystawie zaprezentowano 43 książki.
2015 – Od słowa, przez słowa, bez słowa
Podstawową cechą książek w tej edycji festiwalu była konieczność użycia przynajmniej jednego słowa, za którego sens uczestnicy byli odpowiedzialni. Na wystawę wpłynęło 37 obiektów.
2016 – Książki osobiste
Młodzi twórcy inspiracji szukali w swoim najbliższym otoczeniu, prace miały być związane ze światem przedmiotów codziennego użytku, ubraniami, przedmiotami osobistymi.
W wystawie wzięło udział 30 książek.
W ten sposób w ciągu trzech edycji festiwalu zgromadziłem 170 festiwalowych obiektów książkowych, ok. 15 książek stworzonych na warsztatach i ok 15 książek stworzonych przez dzieci w domu niezależnie od festiwalu. Ponadto rozesłaliśmy około 38 prac na różnego rodzaju konkursy organizowane na terenie Polski.


























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz